De Hoe?Zo! Show

De Hoe?Zo! Show bestaat uit een lespakket voor groep 6 en een interactieve theatershow. Elk jaar komt de Hoe?Zo! Show naar zes steden in Nederland. Basisscholen in de regio worden uitgenodigd om deel te nemen aan het project. Scholen die zich aanmelden om naar een show te komen ontvangen een paar weken voor de show kosteloos het Hoe?Zo! Show lespakket. Wij gaan ervan uit dat het lespakket met de klas doorlopen wordt voor het bezoek aan de theatershow. Het project wordt gefinancierd door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), de Universiteit Utrecht en de Vrije Universiteit Amsterdam.

Doelstelling

Kinderen zijn van nature nieuwsgierig en zitten vol met vragen. Met dit project stimuleren we de nieuwsgierigheid van kinderen en geven we inzicht in hoe ‘onderzoek doen’ eigenlijk werkt. We laten zien dat wetenschap leuk is en dat promovendi jonge, enthousiaste wetenschappers zijn die vooral heel nieuwsgierig zijn. De promovendi zijn op deze manier een rolmodel voor de kinderen.

Voor promovendi is het belangrijk om ervaring op te doen met wetenschapscommunicatie tijdens hun promotietraject. Voordat zij meedoen aan de show krijgen alle promovendi training in hoe zij lastige wetenschappelijke begrippen op een voor kinderen begrijpelijke manier kunnen uitleggen. De training bestaat uit een theoretisch en een praktisch deel. Door mee te doen aan de show doen de promovendi ervaring op met het op een podium staan.

Format

De Hoe?Zo! Show is een interactieve show waarin kinderen vragen stellen aan wetenschappers. De nieuwsgierigheid van de kinderen en de nieuwe wetenschapscommunicatievaardigheden van de promovendi komen zo samen. De promovendi beantwoorden live vragen van kinderen in een spelvorm. De wetenschappers moeten binnen twee rondes van 10 minuten zes vragen uit het publiek beantwoorden. Bij het beantwoorden maken ze gebruik van een stellingkast vol met attributen. Een vraag zoals ‘hoe werkt een stift?’ kunnen de wetenschappers bijvoorbeeld beantwoorden met behulp van een emmer water, een spons en kleurstof. Tussen de twee rondes door presenteren de promovendi heel kort hun eigen onderzoek aan het publiek. Hoe?Zo! Show is geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar en hun ouders.

Geschiedenis

De Hoe?Zo! Show is ontwikkeld door Lennart de Groot en Barbara Braams voor het Weekend van de Wetenschap 2019 met behulp van een Public Engagement Seed Fund beurs (Universiteit Utrecht). Deze show kreeg bijzonder positieve feedback van zowel het publiek als de promovendi. De initiatiefnemers hebben het project daarom groter opgezet met behulp van financiering van de Wetenschapscommunicatie call 2020 van de Nationale Wetenschapsagenda van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Er is een lespakket ontwikkeld dat kinderen laat oefenen met informatievaardigheden en zijn in 2021-2022 zes Hoe?Zo! Show-dagen op verschillende plekken in het land georganiseerd. In 2022-2025 wordt het project verder uitgebouwd met nieuwe financiering van NWO, de Universiteit Utrecht en de Vrije Universiteit Amsterdam.